JX.PL - bagażniki dachowe i uchwyty rowerowe

Pomoc techniczna

Zagadnienia techniczne, które warto poznać

Konserwacja bagażnika dachowego

Konserwacja bagażnika dachowego

Kiedy mija okres podróży większość użytkowników decyduje się na demontaż bagażników, boxów dachowych oraz uchwytów narciarskich. Jednak, aby dotrwały do następnej wyprawy należy je odpowiednio zakonserwować i właściwie przechowywać. Swobodne odłożenie w garażu czy piwnicy nie rozwiązuje sprawy, gdyż po pewnym czasie na zakupionym sprzęcie może pojawić się rdza. Wilgotne miejsca są szczególnie nieprzyjazne dla metalowych elementów, które mogą ulec trwałemu uszkodzeniu.

Jeśli zdecydujemy się na demontaż belek bazowych należy bardzo dokładnie wytrzeć stopy. Do tego celu używamy suchej szmatki. Jeżeli stopy na wierzchniej części posiadają śrubę, warto są wyczyścić i nasmarować. Brud i zanieczyszczenia nagromadzone na belkach można usunąć za pomocą specjalnego preparatu przeznaczonego do tego celu. Dostaje się on pod warstwę kurzu czy tłuszczu i skutecznie eliminuje wszelkie zabrudzenia. Dodatkowo posiada właściwości antykorozyjne. Na powierzchni belek tworzy barierę ochronną, która eliminuje zagrożenie związane z wilgocią i innymi czynnikami korozjotwórczymi. Na koniec belki wycieramy do sucha. Warto zadbać także o zamki w stopach. Należy je wyczyścić i nasmarować.

W odpowiedni sposób każdy użytkownik powinien zadbać o swój box dachowy. Modele wyprodukowane z ABS-u są odporne na niekorzystne działanie zarówno niskich jak i wysokich temperatur oraz skutecznie opierają się wilgoci. Nie należy jednak we wnętrzu takiego bagażnika przetrzymywać różnego rodzaju przedmiotów, gdyż mogą one ulec zawilgoceniu. Odradza się również przechowywanie boxa w pozycji stojącej. Wszystko dlatego, iż może on ulec deformacji. Jeżeli bagażnik nie będzie używany przez dłuży okres należy wymyć jego powierzchnię. Do tego celu wykorzystujemy wodę z dodatkiem łagodnych środków czyszczących. Nie powinny one zawierać chloru, alkoholu ani amoniaku. Jeśli box posiada metalizowaną powierzchnię można zabezpieczyć ją środkiem woskującym. Dbać trzeba również o zamki i zawiasy. Do ich konserwacji konieczne będą środki smarne w aerozolu. Aby box w nienaruszonym stanie dotrwał do kolejnego wyjazdu trzeba znaleźć dla niego właściwe miejsce w garażu. I tutaj z pomocą przychodzą specjalne akcesoria dostępne w sklepach. Doskonałym rozwiązaniem jest wyciąg do przechowywania boxów. Urządzenie to pozwala na umieszczenie bagażnika pod sufitem, oszczędzając tym samym cenne miejsce. Tego rodzaju winda zbudowana jest na bazie przekładni ślimakowej. Zabezpiecza ona box przed samowolnym opadnięciem. Wyciąg umożliwia opuszczenie boxa bezpośrednio na dach samochodu. Oprócz wind na rynku dostępne są także specjalne wieszaki. Dzięki regulowanym ramionom można w nim przechowywać każdy model bagażnika. Zazwyczaj posiadają osłony z miękkiej, poliuretanowej pianki, które minimalizują ryzyko uszkodzenia. Wieszaki umożliwiają zawieszenie boxa pod sufitem lub na ścianie.

Nie należy także zaniedbywać uchwytów do przewozu sprzętu wodnego oraz bagażników na narty. Jeśli zastosujemy się do zasad właściwej pielęgnacji z pewnością dotrwają do kolejnego sezonu. Oczywiście najpierw należy zacząć od dokładnego usunięcia wszelkich zanieczyszczeń. Usuwamy kurz, nagromadzony brud, piach. Następnie sprzęt dokładnie wycieramy do sucha. Wszystkie elementy metalowe należy nasmarować i wytrzeć.

Odpowiednia pielęgnacji i mądre przechowywanie bagażników czy uchwytów sprawi, że sprzęt będzie służył przez długi czas.

Aurilis - belki i bagażniki bazowe Westfalia - haki holownicze Thule - boxy dachowe i uchwyty rowerowe Taurus - bagażniki dachowe i uchwyty do nart Mont Blanc - boxy i bagażniki samochodowe CAM - boxy na dach Inter Pack - uchwyty rowerowe i bagażniki na dach

Porównujesz:

(0)