JX.PL - bagażniki dachowe i uchwyty rowerowe

Pomoc techniczna

Zagadnienia techniczne, które warto poznać

Jak zamontować głośniki w samochodzie?

Jak zamontować głośniki w samochodzie?

Przed przystąpieniem do montażu głośników warto zacząć od wygłuszenia samochodu. W tym celu należy udać się do specjalisty zajmującego się instalacją systemów audio bądź użyć mat bitumicznych. Takie maty najpierw trzeba podgrzać suszarką do włosów bądź opalarką. Po takim zabiegu stają się plastyczne i łatwo można je dopasować do kształtu powierzchni, na której mają zostać umieszczone. Najlepszy efekt wygłuszenia daje rozmieszczenie mat na płaskich, dużych powierzchniach. Oczywiście nie można przesadzić z ilością. Jeśli masa drzwi zostanie zbytnio zwiększona zawiasy mogą nie udźwignąć ciężaru. W konsekwencji pojawi się problem z zamykaniem oraz otwieraniem drzwi. Wygłuszanie jest niezwykle ważne, gdyż przyczynia się do znaczniej poprawy jakości dźwięku.

Stabilny montaż

Montując głośniki trzeba pamiętać, że muszą zostać osadzone dość sztywno. Jeżeli w miejscu docelowym konstrukcja auta nie gwarantuje dostatecznej sztywności, można ten obszar wzmocnić przy pomocy specjalnych krążków z płyty MDF. Kolejną ważną kwestią jest szczelny montaż. Przykręcając głośniki w drzwiach należy pamiętać, aby uszczelnić miejsce, gdzie krawędź sprzętu grającego przylega do blach konstrukcyjnych. Dzięki temu pusta przestrzeń wewnątrz drzwi zamieni się w pudło rezonansowe.

Lokalizacja głośników zależy od ich rodzaju

Kupując właściwe głośniki trzeba zwrócić uwagę na ich głębokość. Powinny swobodnie mieścić się w wyznaczonym obszarze oraz nie mogą utrudniać otwierania drzwi czy szyb. W przypadku głośników nisko- i średniotonowych większe znaczenie ma sposób montażu niż lokalizacja. Zazwyczaj posiadają większą średnicę i zaleca się umieszczenie ich w tapicerce drzwiowej. Natomiast głośniki wysokotonowe (tweetery) charakteryzują się niewielką średnicą. Tutaj najistotniejsza jest lokalizacja. Dla tego typu sprzętu najlepszym miejscem będą okolice słupków przy przedniej szybie bądź trójkąty, w których znajduje się regulacja lusterek.

Jakość kabli ma znaczenie

Przystępując do montażu głośników nie należy również oszczędzać na kablach. Jeśli zastosujemy kable niskiej klasy stracimy dużo na jakości dźwięku. Może zdarzyć się również tak, że przy większej głośności ze sprzętu muzycznego wydobywać się będą nieprzyjemne dźwięki. Wskazuje to na niską moc wzmacniacza wbudowanego w radioodtwarzacz. Problem ten pojawi się, gdy wymienimy głośniki w starszym samochodzie, a radio pozostanie fabryczne. Aby odciążyć radioodtwarzacz, a także poprawić jakość dźwięku należy dokupić zewnętrzny wzmacniacz. Dzięki temu będzie możliwe użycie dodatkowych głośników.

Aurilis - belki i bagażniki bazowe Westfalia - haki holownicze Thule - boxy dachowe i uchwyty rowerowe Taurus - bagażniki dachowe i uchwyty do nart Mont Blanc - boxy i bagażniki samochodowe CAM - boxy na dach Inter Pack - uchwyty rowerowe i bagażniki na dach

Porównujesz:

(0)