JX.PL - bagażniki dachowe i uchwyty rowerowe

Niebezpieczny nadmiar kilogramów - transport bagażu w boxach dachowych

Niebezpieczny nadmiar kilogramów - transport bagażu w boxach dachowych

Testy przeprowadzone przez niemieckie Stowarzyszenie Dozoru Technicznego (GTÜ) rzuciły nowe światło na bezpieczeństwo przewozu bagażu na dachu samochodu. Eksperci ostrzegają, że zbyt duże obciążenie dachu auta, w razie wypadku drogowego, może skończyć się bardzo tragicznie. Dlatego przed wyruszeniem w trasę należy dokładnie sprawdzić mocowania boksów dachowych, bagażników, a także ciężar przewożonych na dachu pakunków.

Kwestią absolutnie priorytetową jest dbałość o to, aby obciążenie dachu nigdy nie przekraczało określonej przez producenta samochodu maksymalnej ładowności. Jest to niezwykle ważne,gdyż jak ostrzegają specjaliści z niemieckiego Stowarzyszenia Dozoru Technicznego: W przypadku kolizji, najechania na tył samochodu, box dachowy może, jak wynika z naszych testów, szybko zamienić się w pocisk. Dlatego dla bezpieczeństwa po przebyciu krótkiego odcinka trasy sprawdzić należy, czy ładunek jest stabilnie umocowany. Tak robić powinno się także po każdej dłuższej przerwie w użytkowaniu boxa. Co szczególnie ważne, unikać należy konstrukcji bagażowych domowej roboty, czyli np. różnych gumowych napinaczy. Dlatego o bezpieczeństwie swoim oraz pasażerów należy pomyśleć już w momencie zakupu bagażnika.


Boxy dachowe Thule

Obecnie dostępne w sprzedaży boxy dachowe wyposażone są w specjalne mechanizmy gwarantujące stabilne zamocowanie na bagażniku bazowym. Wybierając odpowiedni model warto również zwrócić uwagę na atesty ośrodków certyfikacyjnych. Poziom bezpieczeństwa potwierdzają ponadto specjalne certyfikaty (np. niemiecki TÜV), które zgodne są z normami unijnymi. Istotna jest także norma City Crash. Gwarantuje ona, że produkt przy odpowiednim użytkowaniu, nawet w razie zderzenia (do 50 km/h), pozostanie na dachu. Po stabilnym zamocowaniu boksa kolejnym krokiem powinno być obliczenie całkowitej masy ładunku, z jaką musi zmierzyć się dach samochodu. Aby nie przekroczyć nośności dachu oraz ładowności auta należy zsumować ze sobą masę: bagażnika bazowego, boxa, a także przewidywanego ładunku. Oprócz tego każdy użytkownik powinien właściwie załadować swój box. Bagaże należy rozłożyć równomiernie (najcięższe rzeczy układamy centralnie). Za pomocą taśm mocujących zabezpieczamy przedmioty przed przesunięciem w trakcie podróży. Na końcu warto sprawdzić czy ładunek nie przeszkadza w zamknięciu pokrywy boxa lub nie blokuje rygli zamka.


Aurilis - belki i bagażniki bazowe Westfalia - haki holownicze Thule - boxy dachowe i uchwyty rowerowe Taurus - bagażniki dachowe i uchwyty do nart Mont Blanc - boxy i bagażniki samochodowe CAM - boxy na dach Inter Pack - uchwyty rowerowe i bagażniki na dach

Porównujesz:

(0)